
Do XVIII wieku prawo szariatu było praktykowane w świecie muzułmańskim w formie nieskodyfikowanej, a kodeks Mecelle Imperium Osmańskiego w XIX wieku był pierwszą próbą skodyfikowania elementów prawa szariatu. Od połowy lat 40. w poszczególnych krajach podejmowane są wysiłki na rzecz lepszego dostosowania prawa szariatu do współczesnych warunków i koncepcji.
Prawo karne skarbowe w czasach nowożytnych
W czasach nowożytnych systemy prawne wielu krajów muzułmańskich czerpią zarówno z tradycji prawa cywilnego i zwyczajów prawa zwyczajowego, jak i z prawa i zwyczajów islamskich. Konstytucje niektórych państw muzułmańskich, takich jak Egipt i Afganistan, uznają islam za religię państwa, zobowiązując ustawodawcę do przestrzegania szariatu. Więcej o prawie karno skarbowym na: https://wynimko.pl/prawo-karne-skarbowe/.
Arabia Saudyjska uznaje Koran za swoją konstytucję i jest rządzona w oparciu o prawo islamskie. Iran był również świadkiem powtórnego wprowadzenia prawa islamskiego do swojego systemu prawnego po 1979 r. W ostatnich dziesięcioleciach jedną z podstawowych cech ruchu odradzania się islamu było wezwanie do przywrócenia szariatu, który generował ogromne ilości literatury i miał wpływ na politykę światową.
Jest to prawdziwa jedność wszystkich w jednej i tej samej osobie, zawarta przez przymierze każdego człowieka z każdym człowiekiem, tak jakby każdy człowiek miał powiedzieć każdemu człowiekowi: Upoważniam i zrzekam się mojego prawa rządzenia dla tego człowieka, lub dla tego zgromadzenia ludzi, pod tym warunkiem, abyś się poddał, twoje prawo do niego i aby zezwolił na wszystkie jego czyny w taki sam sposób.
Główne instytucje prawne w krajach uprzemysłowionych to niezależne sądy, parlamenty przedstawicielskie, odpowiedzialny organ wykonawczy, wojsko i policja, organizacja biurokratyczna, zawody prawnicze i samo społeczeństwo obywatelskie.
Prawo karne skarbowe instytucje prawne
John Locke w swoich dwóch traktatach o rządzie i baron de Montesquieu w Duchu Praw opowiedzieli się za rozdziałem władzy między organami politycznymi, ustawodawczymi i wykonawczymi. Ich zasadą było, że nikt nie powinien być w stanie uzurpować sobie wszystkich mocy państwa, w przeciwieństwie do absolutystycznej teorii Lewiatanu Tomasza Hobba.
Max Weber i inni zmienili sposób myślenia o rozszerzeniu stanu. Współczesna władza wojskowa, policyjna i biurokratyczna nad codziennym życiem zwykłych obywateli stwarza szczególne problemy z rozliczalnością, których wcześniejsi pisarze, tacy jak Locke czy Montesquieu, nie byli w stanie przewidzieć.
Zwyczaje i praktyka w zawodzie prawnika stanowią ważny element dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości, podczas gdy społeczeństwo obywatelskie jest terminem stosowanym w odniesieniu do instytucji, społeczności i partnerstw społecznych, które stanowią podstawę polityczną prawa. Sądownictwo
Sędzia to szereg sędziów pośredniczących w rozstrzyganiu sporów w celu ustalenia ich rozstrzygnięcia. W większości krajów istnieją systemy sądów apelacyjnych, które odpowiadają przed najwyższymi organami prawnymi. W Stanach Zjednoczonych organem tym jest Sąd Najwyższy, w Australii – Sąd Najwyższy, w Zjednoczonym Królestwie – Sąd Najwyższy, w Niemczech – Bundesverfassungsgericht, a we Francji – Cour de Cassation.